Homeopatický liek

Homeopatické lieky sa najčastejšie pripravujú z látok rastlinného, minerálneho a živočíšneho pôvodu. Základnou substanciou je materská tinktúra. Táto sa ďalej dynamizuje a riedi s rozpúšťadlom v pomere 1:10 (označenie D, DH, X) alebo 1:100 (označenie C, CH). Medzi výhody homeopatického lieku patrí jeho netoxickosť, možnosť užívania aj počas tehotenstva a dojčenia a možnosť kombinácie s liekmi klasickej medicíny.

Homeopatický liek je najčastejšie pripravený vo forme granuliek alebo roztoku. Granulky lieku sa neodporúča chytať priamo do rúk, na manipuláciu s nimi je vhodné použiť plastovú lyžičku. Homeopatický liek sa neprehĺta, nezapíja, ale sa nechá voľne rozpustiť v ústach. Liek dávkujeme v čase, keď je dutina ústna zbavená cudzorodých príchutí (zubné pasty, žuvačky, káva), to znamená približne 15 minút pred alebo po jedle a pití.

Malým deťom a dojčatám môžeme podať homeopatický liek vo forme roztoku, keď granulku pred podaním rozpustíme v malom množstve čistej vody.

V prípade, ak pacient užíva klasické lieky, tieto nevysadzujeme, ale klasická liečba prebieha zo začiatku spoločne s homeopatickou. Postupne, keď sa pacientov zdravotný stav začne zlepšovať, je možné dávky chemických liekov postupne znižovať. Táto úloha patrí samozrejme do rúk lekára, ktorý chemický liek predpísal.